Trzcina – zalety materiału

Trzcina jest materiałem, który od wieków z powodzeniem stosuje się do pokrycia dachów w całej Europie. Podstawową zaletą dachów z trzciny jest wykorzystanie przyjaznego dla człowieka materiału. Ze względu na właściwości termoizolacyjne zapewnia on przyjazny chłód latem i trzymanie ciepła zimą bez konieczności dodatkowego ocieplenia.

Domy o dachach z trzciny, altany kryte trzciną są nie tylko zdrowe i ekologiczne, ale również spełniają wymagania estetyczne ich właścicieli. Dzięki plastyczności w układaniu trzciny, podatności na modelowanie i uzyskiwaniu owalnych kształtów nie istnieją przeszkody w spełnieniu wizji przyszłego użytkownika jak i projektanta.

Dachy z trzciny posiadają znakomite właściwości akustyczne, które docenimy podczas ulewnego deszczu, lub wtedy, gdy znajdujemy się w pobliżu hałasu ulicznego. Dzięki zawartości dużej ilości krzemionki w dolnej części trzciny, stanowiącej jej zewnętrzną warstwę pokrycia, materiał jest trudno zapalny. Będąc ubitą i ściśle ułożoną na dachu, z dodatkowo przymocowanym drutem w istotny sposób utrudnia rozprzestrzenianie ognia. Dla dodatkowego zwiększenia odporności ogniowej dachów z trzciny można je zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Pokrycie trzcinowe ma niebywałą trwałość, wynoszącą od 50 do nawet 100 lat.

Konstrukcja z trzciny – zalety rozwiązania

Dachy kryte trzciną muszą posiadać odpowiednio zachowane kąty spadku tak, aby zapewnić naturalny odpływ wody. Fachowcy zalecają się, aby kąt spadku wynosił w przedziale 40 - 50 stopni. Kalenica dachu może być wykończona wrzosem lub słomą. Pokrycie jest wodoszczelne, deszcz przenika zazwyczaj jedynie na głębokość 2 - 3 cm. Co ważne, dach nie wymaga montowania rynien. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii konstrukcji dachu, jego żywotność ulega przedłużeniu.